MENÜ İÇİN TIKLAYIN

Fabrika ve Üretim

Safex prezervatiflerin üretim tesisinin dünyadaki üçüncü en büyük tesis olduğu tahmin edilmektedir. Safex prezervatiflerin üretim tesisi en ileri seviyedeki modern teknolojiden yararlanmakta olup her gün 1.000.000 civarında prezervatif üretimine imkan tanımaktadır.

Fakat, size üretim süreci ile ilgili basit bir açıklamada bulunmadan önce, gelin prezervatifin tarihçesine kısaca bir göz atalım.

Tarihte ilk prezervatiflerin kurutulmuş koyun bağırsaklarından yapıldığı ve evlerinden uzağa uzun seferlere çıktıklarında "ülke yerlileri ile birlikte olurken" kendilerini hastalıklardan korumak amacıyla Romalı askerlerce kullanıldığına dair yaygın bir görüş hakimdir. Üzerinden geçen 1500 yıl boyunca, prezervatiflerin keten bez ve hayvan bağırsağı kadar çeşitli malzemelerden yapıldığı gibi rivayetler de mevcuttur.

Bazıları da prezervatifin 1600'lü yıllarda Kral II. Charles'ın bir nedimi tarafından icat edildiğini söylerler ve büyük çapkın, Casanova'nın da bir prezervatif kullanıcı olduğu iddia edilmektedir. Bugün bildiğimiz kadarıyla, belgelenen ilk prezervatif üretimi, 1840'larda, vulkanizasyon yöntemini icat eden Goodyear ve Hancock'a aittir.

Tarihi varsayımlardan sonra şimdi de günümüz üretim yöntemi ile ilgili kesin açıklamalar verelim.

Safex, prezervatiflerinin üretiminde sadece üstün kaliteli doğal kauçuk lateks kullanmaktadır. Fidanlıkların yeri sıkı sıkıya korunan bir sırdır.

Süreç, uzak doğunun fidanlıklarında başlar, burada lateks alıcıları, lateksin çıkarılacağı ağaçları seçerler. Bir sıvı olan lateks, ağaçlardan çekilerek toplanır. Bİr ağaçtan günde iki küçük kase dolusu lateks toplanır, ve kalite kontrollerinden sonra, lateks fabrikaya gönderilir.

Fabrikada ısıya dayanıklı cam prezervatif kalıpları sıvı lateksin içine daldırılır, burada üzeri ince bir tabaka halinde malzeme ile kaplanır. Fırınlanma işleminden sonra, kalıplar tekrar sıvının içine daldırılarak bir kat daha malzeme ile kaplanması sağlanır ve prezervatifin açık olan ucunda daha kalın bir bölüm oluşturmak için uçlar fırçalanır.

Prezervatifler daha sonra kalıplardan çıkarılır ve özel bir madde içersinde yıkanarak temiz ve pürüzsüz olması sağlanır. Tekrar tekrar yıkamak, lateksin içinde doğal olarak bulunan proteinlerin pek çoğunu alıp götürür bu da cilt için tahriş edici olabilir.

Döner kazanlı kurutucuda kurutulduktan sonra, dayanıklılık testleri de dahil olmak üzere numune kontrolleri gerçekleştirilir. Rasgele alınan numuneler su testlerine tabi tutulur, bu işlemde, bir sızıntı kontrolü öncesinde 330ml su ile doldurulur. Tüm prezervatifler satın alanlar tarafından satın alındıktan hemen sonra kullanılmayabildiği için, numuneler kontrol edilmeden önce, üretimlerinin üzerinden beş yıl geçmiş gibi, hızlandırılmış bir eskitme işlemi uygulanır. Bu suretle, prezervatiflerin öngörülen raf ömürleri boyunca güvenli bir şekilde kullanılabileceği konusunda rahat olabilirsiniz.

Toplam 22 kalite kontrolü gerçekleştirilmektedir, bunların 6'sı hammaddede, 6'sı üretim esnasında ve 10 tanesi de nihai üründe yapılmaktadır.

Prezervatifleri paketleyen ve kapatan makine aynı zamanda bunlara kayganlaştırıcı uygulanması işlemini de yapar ve satışa sürülmeden önce kayganlaştırıcının tüm prezervatiflere yayılmasını sağlamak için beş hafta beklenir. Spermisit olmayan prezervatiflerde medikal silikonlu bir kayganlaştırıcı kullanılır.

Prezervatifler esasen vücut içinde kullanıldıklarından, üretim sürecinde mutlak temizlik zaruridir. Üretim alanına giren tüm personel, tüm tozların ve diğer irili ufaklı yabancı maddelerin özel havalı bir yıkama işlemi ile temizlendiği bir bölmeden (airlock) geçerek temizlenirler. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, üretim personeli bone ve yüz maskeleri de dahil olmak uygun giysiler giyerler.

Sonuçta, kalite açısından eşsiz ve BSI Kitemark (BS ISO: 4074:2002) işaretini taşımayı hak eden, ve müşterilerin üzerinde ısrarlı oldukları korumayı sağlayan prezervatifler üretilmektedir.

Etken Madde: Benzocaine %5